Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 2 Januar 2023 |
Posodobljeno: 30 Januar 2023
Kaj je družinska terapija (psihoterapija)?
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kazalo vsebine članka
Kaj je družinska terapija (psihoterapija)
Družinska terapija (tudi družinska psihoterapija) je oblika terapije, ki se osredotoča na medsebojne odnose med družinskimi člani. Njen cilj je izboljšati delovanje družine in doseči trajne spremembe.
Družinski terapevti delajo s celotno družino, vključno z otroci in starši, da bi jim pomagali bolje razumeti drug drugega in izboljšati njihove odnose.
Cilj je, da družine postanejo učinkovitejše pri skupnem reševanju problemov in se tako bolje prilagodijo življenjskim izzivom.
Kako lahko družinski psihoterapevt pomaga
Družinska terapija lahko pomaga ljudem pri različnih težavah. Nekatere od njih vključujejo:
Ta vrsta terapije lahko obravnava tudi posebne težave, povezane z duševnim zdravjem, ki lahko vplivajo na celotno družino. To so lahko: anksioznost ali tesnoba, kronične bolezni ali depresija. V primerjalni študiji ugotavljajo1, da lahko družinska terapija pomaga tudi kadar so posredi psihoaktivne snovi (droge).
Vas zanima družinska psihoterapija?
Če bi želeli odpraviti težave v družini in pomagati bližnjim, izpolnite spodnji obrazec in povezali vas bomo z enim izmed zanesljivih psihoterapevtov.
Koristi in učinkovitost družinske terapije
Ker se ta vrsta zdravljenja osredotoča na komunikacijo, se lahko družinski člani naučijo boljšega razumevanja svojih misli in potreb po reševanju konfliktov na načine, ki bodo manj škodovali njihovim odnosom.
Ta vrsta zdravljenja poudarja tudi možnost, da družinski člani pomagajo drugemu članu družine, ki ima težave. Če ima na primer ena oseba v družini težave v duševnem zdravju, lahko družinska terapija pomaga spremeniti nekatere stvari, ki lahko včasih težave še poslabšajo.
Če ima nekdo v družini znake duševne motnje, mu velikokrat družinski člani ne znajo pomagati. Stanje ne-pomoči lahko negativno simptomatiko le še zaostri in jo poslabša. Prav tako se družina s pomočjo psihoterapije nauči o ustreznih metodah in pristopih, ki bodo izboljšala počutje njihovega svojca.
Raziskave kažejo, da je družinska terapija lahko koristna pri številnih različnih stvareh. Nekateri dokazi za to so:
Predlagamo: Psihoterapija za otroke in mladostnike
Cena in potek družinske terapije
Na tipičnem srečanju se terapevt sreča z vsemi družinskimi člani ali posameznimi člani družine in jih sprašuje o tem, kako se počutijo, kakšni so njihovi medsebojni odnosi in kaj jih osrečuje. Nato jim pomaga prepoznavati vzorce vedenja, ki morda povzročajo težave vsem vpletenim - in predlaga načine, kako lahko spremenijo to vedenje, da se bodo vsi počutili bolj sproščeno in zadovoljno.
Večina srečanj traja od 50 minut do ene ure. Družinska terapija večinoma traja približno 12 srečanj. Kako pogosto se boste srečevali in koliko pogovorov boste potrebovali, pa je odvisno od tega, kako gre vaši družini in kaj po mnenju terapevta potrebujete.
Cena družinske psihoterapije v Sloveniji je odvisna od lokacije, izobrazbe terapevta in izkušenj terapevta, ki ga ali jo izberete.
Pričakujete lahko, da boste za eno uro terapije plačali približno 70-120 evrov. V kolikor se odločite za spletno oziroma online terapijo, bo cena morda nekoliko nižja.
Dober družinski terapevt in kako ga poiskati
Ko iščete družinskega psihoterapevta, je priporočljivo, da si postavite naslednja vprašanja:
Za vas smo pripravili sezname priznanih psihoterapevtov, ki bodo vam in vaši družini ponudili strokovno pomoč in vam pomagali vzpostaviti kvalitetno družinsko dinamiko:
V kolikor ne živite v katerem izmed naštetih mest ali si želite psihoterapevta obiskovati bolj oddaljeno, lahko ponudbo terapevtov preverite v drugih 80+ krajih po Sloveniji.
Pogosta vprašanja
Družinska terapija lahko vključuje poljubno število družinskih članov, kot so starši, otroci, stari starši, prijiatelji, med tem ko je zakonska terapija osredotočena na par – zakonca1.
Po ugotovitvah študije, izvedene na Univerzi v Cambridge-u3, se je po končanih srečanjih družinske terapije, stanje oseb še naprej izboljševalo. 5-letno spremljanje posameznikov pa kaže, da ima kar 75 % udeležencev družinske terapije dober izid, 15 % srednji izid in le 10 % slab izid.
Izbira psihoterapije je odvisna od problematičnega področja vašega otroka, njegove starosti ter sposobnosti in pripravljenosti za sodelovanje pri zdravljenju. Prav tako morate razmisliti o potrebah vaše družine in sposobnosti vas kot staršev, da se vključite v psihoterapevtski proces. Za večjo jasnost glede tega, kaj bi lahko najbolje ustrezalo vaši družini nas lahko kontaktirate in z veseljem vam bomo svetovali.
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj