Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 4 Januar 2023 |
Posodobljeno: 30 Januar 2023
Kaj je duševno zdravje?
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kaj je duševno zdravje
Duševno zdravje je stanje čustvenega in psihološkega blagostanja, v katerem lahko posameznik obvladuje svoja čustva, se spopada z običajnimi življenjskimi stresi, produktivno dela in v celoti prispeva k svoji skupnosti.
Duševno zdravje ni statično – sčasoma se lahko spreminja. Do težav v duševnem zdravju lahko pride zaradi številnih dejavnikov, med drugim:
Je vaše duševno
stanje poslabšano?
Če ste v duševni stiski ali potrebujete nasvet, izpolnite spodnji obrazec in diskretno vas bomo povezali z zanesljivim psihoterapevtom.
Kaj je duševna motnja ali duševna bolezen?
Duševna motnja je stanje, ki vpliva na posameznikovo mišljenje, čustvovanje ali socialno delovanje.
Vse o duševnih motnjah: Kaj je duševna motnja (ali bolezen)?
Poznamo več vrst duševnih motenj, med katere prištevamo:
V celotnem življenjskem obdobju imajo ženske na splošno slabše duševno zdravje glede simptomov depresije in anksioznosti1,3.
Anksioznost je najpogostejša duševna motnja pri mlajših, saj jo do 25 leta občuti več kot 62 % najstnikov2.
Potrebujete pomoč?
Pomoč pri duševnih boleznih lahko poiščete na več načinov.
Začnete lahko s pogovorom s prijateljem ali družinskim članom, ki vam lahko ponudi podporo in spodbudo.
Lahko pa se pogovorite z zdravnikom ali psihoterapevtom, ki lahko diagnosticira in zdravi vašo duševno motnjo.
Če ste žalostni, brezupni, razmišljate o samomoru ali potrebujete čustveno pomoč, lahko pokličete eno od naslednjih številk:
Veliko dodatnih informacij o duševnem zdravju si lahko preberete tudi na spletnih straneh:
Zaskrbljujoč je podatek študije, ki ugotavlja, da starejši ljudje (med 61 in 86 let) s težavami v duševnem zdravju, verjetno NE bodo poiskali strokovne pomoči. Še več – pomoč bodo odklanjali in se ji upirali5.
Rešitev za duševno zdravje s psihoterapijo
Psihoterapija je eden najučinkovitejših načinov zdravljenja duševnih motenj. Gre za pogovorno terapijo, ki ljudem pomaga prepoznati vzorce mišljenja in vedenja, nato pa si prizadeva te vzorce spremeniti. Cilj ni popolnoma odpraviti simptome, temveč jih obravnavati tako, da postanejo za posameznike manj moteči.
Raziskave kažejo, da lahko psihoterapija pomaga ljudem, da se bolje počutijo, izboljšajo odnose z drugimi, zmanjšajo raven stresa in povečajo samozavest.
V eni raziskavi je kombinacija psihoterapije v živo in psihoterapije preko spleta občutno zmanjšala simptome depresije pri 98 posameznikih6.
Pomoč s čuječnostjo
Pozornost je praksa, ki se osredotoča na zavedanje sedanjega trenutka in dokazano je4, da je praksa čuječnosti koristna pri različnih težavah z duševnim zdravjem.
Dokazano je na primer, da zmanjšuje simptome tesnobe in depresije7,8,9 ter izboljšuje kakovost spanja pri ljudeh z nespečnostjo10,11,12. Ljudem lahko pomaga tudi pri učinkovitejšem spoprijemanju s kronično bolečino13,14.
Vse o čuječnosti: Kaj je čuječnost?
Pomoč znancu, prijatelju ali družinskemu članu
Ko ima nekdo, ki ga imate radi, duševno bolezen, je težko vedeti, kako mu pomagati. Storite lahko naslednje:
Pot do boljšega duševnega počutja
Če se počutite preobremenjeni, je pomembno, da naredite korak nazaj in ocenite, kaj se dogaja v vašem življenju. Za začetek si lahko zastavite naslednja vprašanja:
Tukaj je nekaj nasvetov za izboljšanje vašega duševnega počutja:
Pogosta vprašanja
Težave z duševnim zdravjem so posledica številnih dejavnikov, vendar jih lahko razdelimo v dve glavni kategoriji: psihološke in socialne.
Psihološki vzroki vključujejo:
K socialnemu vzroku prištevamo pomanjkanje socialne podpore, vključno z osamljenostjo ali pomanjkanjem dostopa do oskrbe duševnega zdravja.
Kratek odgovor je: Ja in ne
Nekaterih težav z duševnim zdravjem ne morete preprečiti, kot je na primer shizofrenija. S samopomočjo, zdravili in psihoterapijo lahko lajšate njene simptome.
Depresijo, aksioznost in nekatere druge motnje duševnega zdravja lahko preprečimo tako, da smo pozorni na svoje okolje in na to, kakšen vpliv ima na nas.
Prvi korak pri zdravljenju težav z duševnim zdravjem je prepoznati težavo, kar pa je lažje reči kot storiti. Ljudje se pogosto ne zavedajo, da imajo težave z duševnim zdravjem, ker so navajeni, da se tako počutijo. In tudi če se zavedate, da imate težavo, lahko traja, da jo strokovnjaki diagnosticirajo - in pri nekaterih težavah še dlje, da najdejo rešitev.
Najboljše, kar lahko storite je, da se z zdravnikom pogovorite o vseh simptomih, ki jih imate, in preverite, ali obstaja za vas oblika zdravljenja, ki bo bodisi zajemala samopomoč, psihoterapijo, zdravila, alternativne metode ali druge metode spoprijemanja.
Pomembno se je zavedati, da se vaše duševno zdravje vedno spreminja in da nanj lahko vpliva veliko dejavnikov.
Nekega dne se lahko zbudimo z občutkom, da nam je svet pisan na kožo, spet druge dni pa imamo morda občutek, da je vse grozno in da v življenju ni nič dobrega. Nič hudega, saj bodo ti občutki prihajali in odhajali – gre namreč za normalen proces življenja vsakega posameznika.
Kaj pa, če ti občutki ne izginejo?
Kaj če ostanejo dlje, kot bi morali?
V tem primeru je dobro, da za nasvet o nastali situaciji spregovorite z nekom, ki vam bo znal svetovati od kod izvirajo vaše težave in vam bo po najboljših močeh pomagal, da se izkopljete iz trenutnih stisk v katerih se nahajate.
Kontaktirate lahko katerega izmed preverjenih psihoterapevtov v večjih mestih po Sloveniji: Ljubljana, Maribor, Celje, Koper, Kranj, Murska Sobota, Novo Mesto, Nova Gorica.
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj