Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 3 Januar 2023 |
Posodobljeno: 30 Januar 2023
Kaj je obsesivno kompulzivna motnja?
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kaj je obsesivno kompulzivna motnja (OCD motnja)
Obsesivno-kompulzivna motnja (OKM – slovensko ali OCD – angleško) je duševna motnja, za katero so značilne obsesivne misli in kompulzivna dejanja.
Obsesivne misli so neželene, vsiljive misli ali impulzi, ki povzročajo tesnobo in stisko. Kompulzivna dejanja so ponavljajoča se dejanja, ki jih oseba počne za blaženje tesnobe, na primer ponavljajoče umivanje rok.
Skupne ocene razširjenosti obsesivno kompulzivne motnje v celotni populaciji, se danes gibljejo med 0,8 % in 1,3 %1.
Po izsledkih raziskave, se kompulzivna motnja pojavi pri ženskah z 1,6-krat večjo verjetnostjo1.
Zaznan je bil tudi trend, da je pri mlajših odraslih večja verjetnost, da se bodo v življenju srečali z OKM, kot pri starejših odraslih1.
Kar 75 % odraslih z OKM ima vsaj eno komorbidno oziroma pridruženo duševno motnjo. Med najpogostejšimi pa so generalizirana anksiozna motnja, depresija, socialna anksioznost in panična motnja5.
Simptomi in znaki obsesivno komulzivne motnje
Simptomi obsesivno kompulzivne motnje vključuje ponavljajoče se izvajanje določenega dejanja brez nadzora ali z omejenim nadzorom. Vedenje običajno nima nobenega namena in ga je večinoma težje ustaviti.
Opaziti je možno nekatere od naslednjih simptomov:
Obsesivne misli in obsesivno razmišljanje
Obsesije, obsesivno razmišljanje in misli so nezaželene in zelo moteče misli oziroma ideje, ki ne izginejo (na primer: "Kaj pa, če dobim smrtonosno bolezen?" ali "Kaj pa, če koga ranim?").
Nekateri najpogostejši znaki obsesij so:
Kompulzivno obnašanje
Kompulzivno obnašanje in obsesije so pogosto povezane. Če vas na primer vedno skrbi, da boste zboleli, se vam lahko zdi, da si morate vedno znova umivati roke. Med najpogostejšimi kompulzijami so:
Vzroki za razvoj obsesivno kompulzivne motnje
Natančni vzroki OKM še vedno niso znani, vendar raziskave kažejo, da se razlogi za razvoj motnje skrivajo v genetskih in okoljskih dejavnikih8. Kompulzivna motnja je genetsko pogojena, kar pomeni, da obstaja večje tveganje za razvoj te motnje, če jo ima nekdo v vaši družini.
Tudi okoljski dejavniki, kot sta stres ali travma, lahko povečajo možnosti za razvoj motnje.
Če ste bili na primer v otroštvu spolno zlorabljeni in ste zaradi tega razvili posttravmatsko stresno motnjo, je lahko večja verjetnost, da boste pozneje v življenju razvili tudi obsesivno kompulzivno motnjo, saj lahko te izkušnje povzročijo spremembe v strukturi in delovanju možganov.
Obsesivno kompulzivna motnja pri otrocih in mladostnikih
Pri otrocih so simptomi obsesivno kompulzivne motnje včasih zelo podobni simptomom, ki jih doživljajo odrasli, včasih pa se lahko zelo razlikujejo Nekateri pogosti simptomi OKM motnje pri otrocih vključujejo:
Otroci, ki trpijo za OKM, se pogosto sramujejo svojih simptomov, saj se zdijo nerazumni ali neumni drugim sovrstnikom, na primer: nezmožnost igranja na prostem zaradi obsedenosti z umivanjem, jih lahko izolira od prijateljev.
Psihoterapevti svetujemo: Psihoterapija za otroke in mladostnike
Posledice in kompulzivna motnja
Nekatere pogoste posledice oziroma težave, ki jih lahko povzroči obsesivno kompulzivna motnja so:
Študija iz leta 2015 poroča, da je dejanski poskus samomora pri ljudeh z OKM motnjo, v primerjavi s splošno populacijo, v povprečju kar 10,3 % bolj verjeten7.
Zdravljenje in zdravila pri obsesivno kompulzivni motnji
Da, obsesivno kompulzivno motnjo je mogoče zdraviti, ampak je pri iskanju zdravljenja velikokrat težko vedeti, kje začeti.
Morda imate občutek, da ne ustrezate tipičnemu profilu osebe, ki trpi za OKM motnjo, in se sprašujete, ali so vaši simptomi resnični ali ne. Ali pa ste v preteklosti že poskusili z zdravili ali terapijo, a vam ne eno in ne drugo ni pomagalo.
Po podatkih raziskave, je najboljši način zdravljenja obsesivno kompulzivne motnje, kombinacija psihoterapije in zdravil4.
Glede zdravil je najbolje, da se prej posvetujete s psihiatrom ali psihologom, ki je specializiran za zdravljenje te bolezni. Razložili vam bodo, kaj se dogaja v vaših možganih, in vam ponudili posebne načrte zdravljenja, ki vam bodo pomagali obvladovati simptome.
Samozdravljenje
Prvi korak je, da se prepričate, da je vaš zdravnik seznanjen z vašimi simptomi. Pomagal vam bo ugotoviti, ali imate obsesivno kompulzivno motnjo, in vam svetoval, kako jo obvladati.
Če menite, da vaše obnašanje kaže osnovne simptome, si najprej preberite nekaj o tej temi. Na voljo je veliko knjig in člankov, zato si vzemite nekaj časa in se o njej poučite, preden začnete načrtovati kakršno koli zdravljenje.
Pomoč s psihoterapijo
Psihoterapija in njeni različni pristopi so se izkazali za zelo učinkovite pri zdravljenju obsesivno kompulzivne motnje.
Po podatkih študije približno 25-40 % posameznikov doseže popolno okrevanje po metodi kognitivno vedenjske terapije, priporoča pa se tako odraslim kot otrokom, ne glede na intenzivnost simptomov5.
Psihoterapija je zasnovana na funkcionalnem odnosu med obsesijami in kompulzijami. Njen glavni namen je oslabiti povezave med obsesijami in povečano anksioznostjo5.
V kolikor bi se želeli o simptomih OKM motnje pogovoriti z izkušenim psihoterapevtom, smo za vas pripravili seznam preverjenih po lokacijah v Sloveniji:
Pomoč s čuječnostjo
Čuječnost je učinkovito orodje za lajšanje simptomov obsesivno kopulzivne motnje, vendar je potrebno opozoriti, da čuječnost sama ne more v celoti pozdraviti motnje. Čuječnost ljudem z OKM pomaga, da se naučijo obvladovati svoje simptome in živeti bolj polno življenje.
Predlagano branje: Kaj je čuječnost?
Primerjalna raziskava je na podlagi pregleda 10 študij, v katere je bilo skupno vključenih 625 posameznikov, pokazala pozitiven učinek terapije čuječnosti na zmanjšanje obsesivno-kompulzivnih in depresivnih simptomov9.
Primerjava: Bipolarna motnja ali obsesivna kompulzivna motnja?
Obsesivno kompulzivna in bipolarna motnja sta duševni bolezni, ki vplivata na možgane in se pri 10.9 %11 oziroma 17 %10 primerih oseb pojavljata komorbidno (pridruženo). Pri obeh motnjah veljajo naslednje značilnosti:
Življenjska prevalenca obsesivno kompulzivne motnje pri osebah z bipolarno motnjo je 4.4-krat večja kot pri splošni populaciji11.
Vse o bipolarni motnji: Kaj je bipolarna osebnostna motnja?
Pri ljudeh z bipolarno motnjo se pojavljajo obdobja ekstremnih sprememb razpoloženja, ali "epizode razpoloženja". Te lahko vključujejo manične epizode (občutek izjemne sreče ali energije), depresivne epizode (občutek žalosti), hipomanične epizode (občutek deloma intenzivne sreče) ali mešane epizode (občutek visoke in nizke energije).
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj