Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 4 Januar 2023 |
Posodobljeno: 9 Januar 2023
Kaj je odvisnost?
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kaj je odvisnost
Zasvojenost v veliki meri vpliva na možgane. Zanjo je značilna kompulzivna uporaba snovi ali vedenja kljub škodljivim posledicam.
Zasvojenost ni izbira. Ne gre za to, da je nekdo "slab". Zasvojenost vpliva na način delovanja možganov. Spremeni način, kako se možgani odzivajo na nagrade, kar lahko privede do kompulzivnega iskanja in uporabe drog ali drugih sredstev.
Ljudje, pri katerih se razvije odvisnost, imajo zanjo lahko genetsko predispozicijo. To pomeni, da so njihovi možgani bolj občutljivi na določene kemikalije v telesu, kot možgani drugih ljudi.
Simptomi in znaki odvisnosti
Simptomi odvisnosti se razlikujejo glede na snov, od katere ste zasvojeni, vendar so nekateri pogosti znaki naslednji:
Zdravljenje odvisnosti
Obstaja veliko načinov zdravljenja odvisnosti in pomembno je, da najdete pristop, ki vam ustreza.
Prvi korak je, da se iskreno pogovorite o svoji odvisnosti in o tem, kako ta vpliva na vaše življenje. Ne glede na to, ali ste odvisni od alkohola, drog, iger na srečo ali česa drugega, so na voljo viri, ki vam lahko pomagajo. Začnite s pogovorom s prijateljem ali družinskim članom, ki vas lahko vodi skozi ta proces, ali pa obiščite spletno stran psihiatrične bolnice v vašem kraju, kjer boste dobili več informacij o razpoložljivih možnostih.
Program zdravljenja odvisnosti je zasnovan tako, da pomaga ljudem premagati odvisnost od določenih snovi ali vedenja. Procesi zdravljenja so pogosto dolgotrajni in skrajno težavni, saj se osebe zdravljenja otepajo in ga zavračajo.
Zdravljenje nekemičnih odvisnosti ali zasvojenosti zajema široko paleto tem. Nekemične odvisnosti so lahko od3:
Zdravljenje teh vrst vedenja je podobno zdravljenju kemičnih odvisnosti in zasvojenosti. Cilj je pomagati posamezniku, da se nauči obvladovati svoje vedenje in živeti zdravo življenje.
Zdravljenje običajno vključuje individualno psihoterapijo s terapevtom, ki je specializiran za zdravljenje tovrstnih težav. Za vas smo pripravili seznam zaupanja vrednih psihoterapevtov, ki lahko vam ali vašim svojcem pomagajo premagati zasvojenost in zaživeti polnejše življenje.
Ponudbo dobrih terapevtov si lahko ogledate po večjih mestih po Sloveniji: Ljubljana, Maribor, Celje, Koper, Kranj, Murska Sobota, Novo Mesto, Nova Gorica.
Psihoterapevtsko svetovanje se lahko po potrebi kombinira z zdravljenjem z zdravili ali drugimi načini zdravljenja, kot so vadba, sprememba prehrane ali zdravila.
Prisilno zdravljenje odvisnosti
Prisilno zdravljenje odvisnosti je praksa, pri kateri se od osebe zahteva, da se zdravi zaradi svoje odvisnosti, čeprav tega ne želi.
Ta metoda zdravljenja se uporablja zato, ker osebe z odvisnostjo zelo težko same poiščejo pomoč. Pogosto ne želijo priznati, da imajo težave, in se morda niti ne zavedajo, da potrebujejo pomoč.
Prisilno zdravljenje odvisnosti se lahko sproži s sodnimi odredbami, posredovanjem policije ali celo s strani staršev in družinskih članov. V nekaterih primerih se sproži, saj oseba ni pri polni zavesti ali je duševno nesposobna.
Faze odvisnosti
Faze odvisnosti od alkohola so naslednje:
Vrste odvisnosti
V Sloveniji se borimo s 7 prevladujočimi odvisnostmi:
Odvisnost od alkohola
Alkoholizem oziroma odvisnost od alkohola je stanje, pri katerem oseba ne more prenehati s pitjem alkohola, čeprav se zaveda, da ji ta povzroča težave v življenju in normalnem delovanju.
Razširjenost visoko tveganih pivcev alkohola je v Sloveniji po podatkih študije 11 % populacije1.
Za odvisnost od alkohola so značilni štirje znaki:
Vsak od teh simptomov se lahko od posameznika do posameznika razlikuje po resnosti. Da pa bi veljali za alkoholika, morate imeti vsaj dva od naslednjih simptomov:
Po podatkih NIJZ, je bilo v letu 2020 zaradi alkohola v Sloveniji 943 smrti, kar pomeni, da so v povprečju vsak dan umrle 3 osebe2.
Zdravljenje odvisnosti od alkohola je naporen proces, ampak izvedljiv. Prvi korak pri zdravljenju alkoholizma je priznanje, da ste odvisnik. Morda nimate občutka, da imate težave, vendar je edini način, da se premaknete naprej, ta, da se s težavo soočite5.
Ko ste sprejeli, da imate težave z alkoholom, je naslednji korak ta, da poiščete pomoč. Na voljo je veliko različnih vrst programov zdravljenja, zato je pomembno, da poiščete tistega, ki vam najbolj ustreza.
Odvisnosti od drog
Odvisnost od drog je stanje, v katerem nekdo ne more prenehati uživati drog kljub negativnim posledicam, ki jih povzročajo. Ne gre le za občasen spodrsljaj: Zasvojenost z drogami je kronično stanje, ki zahteva dolgotrajno zdravljenje.
Po podatkih novejše študije (2020) dr. Gorazda Meška in mag. Urške Pirnat, je v Sloveniji uporaba drog v populaciji razširjena z naslednjimi odstotki3:
Za zasvojenost z drogami so značilne tri glavne stvari:
Možgani se zlorabi drog prilagodijo tako, da spremenijo svojo kemijo in strukturo, kar povzroči dolgotrajne spremembe v vašem vedenju in osebnosti. Zaradi teh sprememb ljudje zelo težko prenehajo uporabljati droge, tudi če si to želijo ali če se zavedajo, da si zaradi tega uničujejo življenje.
Zdravljenje odvisnosti od drog je naporen in dolgotrajen proces, a si je pomembno zapomniti, da v tej borbi niste sami in da je na voljo veliko virov, ki vam bodo pomagali v procesu okrevanja.
Prvi korak je priznanje, da imate težavo, nato pa iskanje pomoči pri usposobljenem strokovnjaku. Morda se vam bo zdelo, da morate skozi to sami, vendar je v resnici s pomočjo nekoga drugega veliko lažje.
Ko vam je bila postavljena diagnoza odvisnosti od drog, bo vaš načrt zdravljenja odvisen od več dejavnikov:
Odvisnost od računalnika in interneta
Odvisnost od računalnika je pojav, pri katerem nekdo preživi toliko časa na računalniku, da to začne negativno vplivati na njegovo življenje.
Zasvojenost z računalnikom lahko povzroči depresijo in tesnobo, ker preprečuje stike z drugimi ljudmi v resničnem življenju. Prav tako lahko povzroči zdravstvene težave, če oseba preveč časa presedi za pisalno mizo ali pred zaslonom, ne da bi si vzela odmor za telovadbo ali druge dejavnosti, ki spodbujajo telesno zdravje.
Odvisnost od interneta je izraz, ki označuje nezdravo ali pretirano uporabo interneta. Ljudje, ki so zasvojeni z internetom, bodo pogosto dolgo časa preživeli na spletu (pogosto precej več kot 10 ur na dan), tudi kadar imajo druge prednostne naloge ali obveznosti, za katere bi morali poskrbeti.
Pogosto se zgodi, da se pri osebah pojavijo:
Ugotovitve novejše študije (2022), izvedene na 9.161 posameznikih v Sloveniji, kažejo, da ima nizko stopnjo odvisnosti od interneta 51,5 % ljudi, srednjo stopnjo 42,0 % in visoko stopnjo odvisnosti od interneta kar 6,4 % posameznikov4.
Ljudje lahko postanejo zasvojeni z internetom zato, ker jim ponuja nekaj več kot le zabavo – omogoča jim pobeg od življenjskih težav in odgovornosti.
Zdravljenje odvisnosti od računalnika in interneta se začne z razumevanjem, da gre za resen problem. Če ne sprejmete ukrepov za pomoč, lahko prevzame vaše življenje in povzroči, da trpijo vaši odnosi.
Najboljši način za to je obisk psihoterapevta, ki je specializiran za zdravljenje odvisnosti. Ta vam bo lahko pomagal ugotoviti bistvo vaše težave in vzroke za pogosto uporabo. Skupaj z vami bo pripravil tudi načrt kako se z nastalo situacijo najbolje soočiti in jo odpraviti.
Odvisnosti od telefona
Zasvojenost s telefonom je kompulzivna obsedenost s telefonom. Privede lahko do socialne tesnobe in izolacije ter drugih težav z duševnim zdravjem.
Običajno je pogostejša pri mlajših ljudeh, ki so odraščali s pametnimi telefoni, ter pri ljudeh, ki so bolj introvertirani in tesnobni.
Razširjenost problematične uporabe mobilnih telefonov je v celotni populaciji izmerjena pri 6,3 % (6,1 % med fanti in 6,5 % med dekleti)5.
Zasvojenost s telefonom lahko povzroči tudi druge težave, kot sta slaba kakovost spanja in nizka samopodoba. Če vas skrbi, si lahko pomagate z nekaterimi ukrepi za zdravljenje odvisnosti od telefona.
Eden od načinov, kako prekiniti vzorec preverjanja telefona, je oblikovanje načrta za digitalno razstrupljanje. Ta lahko vključuje izklop vseh obvestil v napravi, izklop vseh potisnih obvestil iz aplikacij, kot so Facebook, Instagram, TikTok ali Twitter in odložitev telefona v drugo sobo, ko je čas za spanje ali med obroki.
Druga možnost je vzpostavitev urnika, tako da vsako uro prejmete opozorilo, ki vas opomni, da v določenih delih dneva (na primer med obroki) ne smete preverjati telefona. Če to ne deluje, poskusite nastaviti urnik za blokiranje aplikacij - ta bo preprečil uporabo vseh aplikacij, razen tistih, ki jih določi uporabnik (in samo ob določenih urah).
Odvisnosti od iger na srečo
Zasvojenost z igrami na srečo je oblika vedenjske odvisnosti. Zanjo je značilna obsesivna želja po igranju iger na srečo, tudi če veste, da vam bo to finančno škodilo.
Po podatkih študije se z resno odvisnostjo od iger na srečo na spletu, spopada med 0,89 % in 1 % mlajše populacije6.
Odvisnost od iger na srečo lahko prizadene vsakogar – ni treba, da ste bogati ali revni, mladi ali stari, moški ali ženska. To je preprosto nekaj, kar se zgodi. Obstaja veliko različnih vrst zasvojenosti z igrami na srečo, med drugim:
Obstaja več načinov za zdravljenje odvisnosti od iger na srečo, vsi pa vključujejo psihoterapijo in pomoč strokovnjakov. Psihoterapevt vam lahko pomaga raziskati razloge za igranje iger na srečo in razviti načrte za obvladovanje želje po igranju iger na srečo, ko začutite, da se ta pojavlja.
Le 1 na 25 igralcev z zmernim tveganjem in le 1 na 5 igralcev z resnimi težavami z igrami na srečo, poišče pomoč za zdravljenje7.
Odvisnost od spolnosti
Odvisnost od spolnosti je motnja duševnega zdravja, ki vključuje kompulzivno spolno vedenje, ki lahko negativno vpliva na posameznikovo osebno ali poklicno življenje.
V študiji je bilo ocenjeno, da je razširjenost hiperseksualnosti med 2 % in 6 % v splošni populaciji, pri čemer je 78 % anketirancev predstavljalo moške in le 22 % ženske8.
Posamezniki, ki so zasvojeni s spolnostjo, pogosto pretirano masturbirajo, spolno občujejo z več partnerji ter kompulzivno uporabljajo pornografijo. Ta dejanja lahko privedejo do negativnih posledic, kot so težave v partnerskih odnosih, izguba zaposlitve ali pravne težave.
Za zasvojenost s spolnostjo ni enega samega vzroka, vendar je povezana z več dejavniki, med drugim s travmo iz otroštva, nizko samopodobo in občutkom sramu zaradi telesne podobe (zlasti pri ženskah) ter stresom zaradi dela ali družinskega življenja.
Odvisnost od pornografije
Odvisnost od pornografije je oblika spolne zasvojenosti, ki vključuje uporabo pornografskega gradiva. Opredeljena je kot kompulzivna, neobvladljiva želja po gledanju pornografije in spolnem vedenju, ki škoduje sebi ali drugim.
Študija na vzorcu 1.050 študentov je pokazala, da je od pornografije odvisnih približno 12,5 % posameznikov9.
Zasvojenost s pornografijo se razlikuje od običajne uporabe pornografije, saj lahko postane obsedenost in prevzame vaše življenje. Če na primer ugotovite, da porabite več časa za razmišljanje o pornografiji kot za kar koli drugega - vključno z vašimi dnevnimi opravili, prehranjevanjem ali spanjem, je to lahko opozorilni znak zasvojenosti.
Če imate občutek, da je odvisnost od pornografije začela ovirati vaše življenje, je pomembno, da poiščete pomoč strokovnjaka – psihoterapevta. Obstaja veliko terapevtov, ki so specializirani za zdravljenje te vrste odvisnosti, in vam lahko pomagajo, da se vrnete na pravo pot.
Posledice odvisnosti
Možne negativne posledice odvisnosti so lahko:
Kako pomagati svojcu ali prijatelju?
Zelo težko je videti bližnjega, ki se bori z odvisnostjo. Pomembno se je zavedati, da pri tem niste sami in da so na voljo viri, ki bodo vam in vašemu svojcu pomagali prebroditi to obdobje.
Prva stvar, ki jo morate storiti, je, da se o tem pogovorite. Če je vaša ljubljena oseba odprta za pogovor z vami o svoji odvisnosti, jo vprašajte, kaj misli, da bi bilo zanjo zdaj koristno.
Morda boste želeli ponuditi tudi nekaj predlogov, vendar ne pritiskajte nanje, da naredijo nekaj, česar ne želijo ali niso pripravljeni storiti. S tem boste svojo ljubljeno osebo le odvrnili od sebe in jo še bolj potisnili v odvisnost. Namesto tega poskušajte razumeti, kaj doživlja, in ji ponudite podporo brez obsojanja ali kritiziranja.
Če vaša ljubljena oseba ni odprta za pogovor o svoji odvisnosti, bo morda potrebovala več časa, preden se bo počutila pripravljeno. V tem primeru jim poskusite ponuditi podporo na druge načine – na primer tako, da jih spodbudite, da se vrnejo ali udeležijo psihoterapije.
Vedeti morate tudi, da je nekatere zasvojenosti lažje zdraviti kot druge. Če se vaša ljubljena oseba že dlje časa bori z odvisnostjo, bo morda težko opustila odvisnost zaradi odtegnitvenih oziroma abstinenčnih simptomov, ki so preveč boleči, da bi se z njimi spopadla sama.
Iskanje pomoči
Za zdravljenje odvisnosti ni enotnega zdravljenja, ki bi ustrezalo vsem. Zasvojenost ima veliko različnih vzrokov, zdravljenje za vsako vrsto zasvojenosti pa je drugačno.
Če je na primer nekdo zasvojen s kokainom, lahko program zdravljenja vključuje terapevtska srečanja z zdravnikom za duševno zdravje, ki je specializiran za svetovanje na področju zasvojenosti, ter skupinska podporna srečanja z drugimi ljudmi, ki imajo podobne težave.
Program zdravljenja lahko vključuje tudi terapevtske srečanja in skupinska podporna srečanja, ki se osredotočajo na pomoč bolniku pri izboljšanju splošnega zdravja in dobrega počutja.
Če je nekdo zasvojen z opioidi, je lahko poleg terapije in podpornih skupin deležen tudi zdravljenja z zdravili, kot sta metadon ali buprenorfin, pod nadzorom zdravnika ali medicinske sestre. Ta zdravila lahko pomagajo zmanjšati simptome, kot so hrepenenje in odtegnitveni simptomi, tako da se bolniki po odpustu z odvajanja lažje uprejo ponovnemu uživanju drog.
Programi zdravljenja so lahko kratkoročni ali dolgoročni, odvisno od tega, s kakšno vrsto odvisnosti se spopadate, kako huda je in koliko drugih težav imate (na primer težave s telesnim zdravjem).
Programi zdravljenja običajno vključujejo kombinacijo nekaterih psihoterapij, kot je kognitivno vedenjska terapija (KVT), ki ljudem pomaga prepoznati škodljive vedenjske vzorce.
Psihoterapija za zdravljenje odvisnosti ali zasvojenosti
Obstaja t.i. družinska psihoterapija, kjer se lahko terapij udeležite s svojim družinskim članom ali psihoterapija za otroke in mladostnike, v primeru, da je zasvojenosti podlegel vaš otrok. V kolikor se z odvisnostjo bori vaš partner, ga lahko podprete tako, da se skupaj z njim ali njo udeležite partnerske oziroma zakonske psihoterapije.
Pogosta vprašanja
Odgovor na to vprašanje je zapleten in nanj ni možno odgovoriti v kratkem odgovoru. Zasvojenost se začne zaradi zapletenega sklopa dejavnikov, ki se združijo ob istem času:
Zasvojite se lahko s čimer koli, vendar je verjetnost, da se to zgodi, manjša, če to storite samo enkrat.
Eden od načinov, kako lahko ugotovite, ali je nekdo zasvojen, je, da opazujete njegovo vedenje.
Če je tako, je to lahko znak, da so zasvojeni.
Drug način, kako lahko ugotovite, ali je nekdo zasvojen, je, da pogledate njegove osebne odnose in kako ravna z drugimi ljudmi. Če opazite, da vaš prijatelj ves čas preživi z pivci alkohola ali je ves dan na računalniku, to lahko pomeni, da ima težave z odvisnostjo.
O tem vprašanju se razpravlja že desetletja. Odgovor je zapleten, vendar je na kratko pritrdilen: odvisnost lahko povzroči motnje duševnega zdravja.
Pri zasvojenosti ne trpi le vaše telo, temveč tudi vaš um in duh. Brez ustrezne podpore lahko postanete depresivni ali tesnobni. Če za te občutke depresije ali tesnobe ne dobite pomoči, lahko uidejo izpod nadzora in postanejo kronične duševne motnje.
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj