Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 4 Januar 2023 |
Posodobljeno: 30 Januar 2023
Kaj je panična motnja?
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kazalo vsebine članka
Kaj je panična motnja
Panična motnja je vrsta anksiozne motnje, pri kateri bolnik doživlja ponavljajoče se napade panike. Napade lahko sproži določena situacija ali pa se pojavijo brez večjega razloga.
Povezano: Kaj je panični napad (napad panike)?
Napadi panike so nenadni in velikokrat nepojasnjeni občutki močnega strahu, groze in bližajoče se pogube. Lahko so tako hudi, da se oseba, ki jih doživlja, počuti, kot da ima srčni napad ali kot da se ji je zmešalo.
Simptomi in znaki panične motnje
Panična motnja ali panična anksioznost je sklop napadov panike, ki so lahko hudi in trajajo več minut do ene ure. Pogosto se razlikujejo od posameznika do posameznika, prepoznamo pa jih z naslednjimi prevladujočimi simptomi oziroma znaki5:
Vzroki panične motnje
Vzrok panične motnje je verjetno neznana kombinacija genetske nagnjenosti in okoljskih dejavnikov.
Nekateri raziskovalci1 menijo, da ima lahko genetika pomembno vlogo pri paničnih napadih, saj so ti običajno že prisotni znotraj družine. Dejavniki okolja lahko vključujejo stresne življenjske dogodke ali travme v preteklosti. Drugi možni sprožilci napadov panike so tudi abstinenca od kofeina, nekatera zdravila in uživanje alkohola.
Zdravljenje in panična motnja
Panično motnjo lahko zdravimo na različne načine, odvisno od resnosti simptomov in bolnikovih želja. Zdravimo jo s kombinacijo psihoterapije, vključno s kognitivno vedenjsko terapijo (KVT) , zdravili in samopomočjo6.
Tehnike samopomoči vključujejo vaje za globoko dihanje in meditacijsko tehniko čuječnosti. Čuječnost lahko pomaga ljudem s panično motnjo tako, da jih nauči, kako prepoznati in uravnavati simptome tesnobe, preden postanejo premočni. To lahko zmanjša število in resnost napadov panike, ki jih doživljajo, kar jim pomaga, da se počutijo bolj samozavestne.
Več o čuječnosti: Kaj je čuječnost?
O pozitivnih učinkih čuječnosti pri zdravljenju panične motnje poroča veliko znanstvenih študij7,8. V eni raziskavi je čuječnost pripomogla k znatnemu zmanjšanju nestrpnosti pri 69 opazovanih bolnikih s panično motnjo8.
Psihoterapija
Psihoterapija vam lahko pomaga prepoznati sprožilce napadov panike in vas nauči, kako te sprožilce zdravo obvladovati. Morda se boste naučili tudi, kako opaziti telesne simptome napadov panike,, da se boste z njimi lažje soočili.
Pripravili smo vam seznam priznanih psihoterapevtov, ki vam bodo z veseljem pomagali pri iskanju vzrokov za vaše travme, ki vodijo do napadov panike:.
V kolikor ne živite v katerem izmed naštetih mest ali si želite psihoterapevta obiskovati bolj oddaljeno, lahko ponudbo terapevtov preverite v drugih 80+ krajih po Sloveniji.
V eni študiji na 49 posameznikih, starih med 18 in 55 let, ki so imeli diagnosticirano panično motnjo, je psihoterapija občutno znižala resnost simptomov panike. Posamezniki v študiji so psihoterapijo obiskovali 2-krat tedensko v obdobju 12 tednov3.
V drugi študiji, testirani na 161 odraslih s panično motnjo, je bila psihoterapija vidno učinkovitejša od drugih metod zdravljenja4.
Zdravila
Eden od načinov zdravljenja panične motnje je tudi zdravljenje z zdravili. Z zdravili se lahko zdravijo tako fizične manifestacije napadov panike kot tudi osnovna tesnoba, ki jih povzroča.
Zdravila se pogosto predpišejo kot dodatek k psihoterapiji oziroma pogovorni terapiji ali drugim oblikam zdravljenja, da bi pomagala zmanjšati simptome, ko se ti pojavijo.
Pogosta zdravila vključujejo antidepresive. Mednje sodijo selektivni zaviralci ponovnega privzema serotonina (SSRI), ki se pogosto predpisujejo za zdravljenje panične motnje, ker dokazano zmanjšujejo simptome, kot sta tesnoba in depresija, poleg tega pa zmanjšujejo tudi napade panike. Ta zdravila vključujejo fluoksetin (Prozac), sertralin (Zoloft), paroksetin (Paxil) in escitalopram oksalat (Lexapro).
Benzodiazepini so še ena vrsta zdravil, ki se lahko uporabljajo za zdravljenje napadov panike. Pogosto so predpisana za kratkotrajno uporabo, vendar jih brez predhodnega posvetovanja z zdravnikom ne smete jemati dolgotrajno, saj lahko ob prepogosti ali dolgotrajni uporabi povzročijo zasvojenost.
Bolniki za obvladovanje simptomov tesnobe pogosto uporabljajo zdravila rastlinskega izvora in druge dodatke brez recepta, kamor prištevamo6:
Preden posegate po zdravilih, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Otroci in mladostniki in panična motnja
Panična motnja je resna duševna bolezen, ki lahko prizadene otroke, vendar jo je mogoče tudi zdraviti.
Če ima vaš otrok panično motnjo, se je pri njem morda nedavno povečalo število simptomov tesnobe ali pa ima že nekaj časa težave z obvladovanjem strahu. Lahko se pojavijo tudi fizični simptomi tesnobe, kot sta tresenje ali hitro dihanje.
Psihoterapevti predlagamo: Psihoterapija za otroke in mladostnike
Da bi otroku pomagali obvladati tesnobo, morate najprej poskrbeti, da bo dovolj spal in redno jedel. Če opazite, da nekatere stvari pri vašem otroku sprožijo napade panike, se jim poskušajte po možnosti izogniti (na primer, če se zdi, da mu vreme povzroča stisko).
Otroka morate tudi spodbujati, da govori o svojih občutkih – in ne bojte se, da bi ga z vprašanji o tesnobi vznemirili. Več ko boste vedeli o njegovih izkušnjah z napadi panike in drugimi simptomi te motnje, bolje mu boste lahko pomagali pri njenem obvladovanju.
V kolikor se težave pojavljajo pogosto in vas skrbi, da bodo te negativno vplivale na njegov razvoj, rezultate v šoli in odnose s sovrstniki, potem vam priporočamo, da se skupaj z njim udeležite družinske psihoterapije.
Izpovedi ljudi s panično motnjo
Včasih nam pomaga že dejstvo, da preberemo izjave in mnenja drugih, ki so prav tako imeli ali imajo panično motnjo. Forum med.over ima zanimive izkušnje in zapise drugih, ki so prestajali panično motnjo in napade panike. Njihova mnenja si lahko preberete s klikom na to povezavo.
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj