Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 2 Januar 2023 |
Posodobljeno: 30 Januar 2023
Psihoterapija za otroke in mladostnike
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kaj je psihoterapija za otroke in mladostnike
Psihoterapija za otroke in mladostnike je pogost pristop za zdravljenje težav povezanih z duševnim zdravjem. Je tudi način, ki otrokom in mladostnikom pomaga pri premagovanju življenjskih izzivov, od spopadanja s stresom do ugotavljanja, kako se spoprijeti s težkimi čustvi.
Predlagano branje: Kaj je psihoterapija?
Kako poteka psihoterapija otrok
Psihoterapija za otroke in mladostnike deluje tako, da jim pomaga razumeti njihova čustva, misli in vedenje. S tem razumevanjem lahko izboljšajo področja in spremenijo stvari, ki jim ne ustrezajo.
Obstaja veliko različnih vrst psihoterapije za otroke in mladostnike, vključno z igralno terapijo, kognitivno vedenjsko terapijo, terapijo z risanjem in družinsko psihoterapijo. Vsaka vrsta ima svoj sklop tehnik in ciljev. Nekatere se osredotočajo na določene težave, kot sta tesnoba ali depresija, druge na izboljšanje odnosov z družinskimi člani ali prijatelji, tretje pa želijo otrokom pomagati, da bi bolje razumeli sami sebe in tako v prihodnosti sprejemali boljše odločitve.
Kaj lahko otrok (in starš) pričakujeta
Otrok lahko pričakuje, da bo psihoterapevt ustvaril varen prostor, v katerem bo lahko razpravljal o svojih občutkih in skrbeh ter prejel napotke o tem, kako ravnati s temi mislimi in občutki. Terapevt bo otroka pozorno poslušal in mu ponudil predloge, kako se lahko s svojimi težavami spopade v prihodnje.
Terapevti so usposobljeni strokovnjaki, ki znajo z otroki komunicirati na način, ki je primeren za njihovo starostno skupino. Dober terapevt bo staršem pomagal razumeti, kako se otrok počuti in kaj doživlja, pričakujejo pa lahko, da bodo o svojem otroku izvedeli več in ugotovili kako mu lahko pomagajo.
Kdaj je psihoterapija za otroke primerna rešitev
Psihoterapija za otroke lahko pomaga pri številnih težavah, vključno z:
Psihoterapija pomaga tudi otrokom z avtizmom8,9 ali ADHD10 tako, da jim pomaga razviti socialne veščine, ki so za otroke s tema diagnozama lahko težavne. Z vodeno terapijo se otroku omogoči lažje sodelovanje z drugimi, s tem pa izboljša tudi njegovo sposobnost učinkovitega komuniciranja in sklepanja prijateljstev. Če ima otrok na primer težave z osredotočanjem na naloge doma ali v šoli, mu lahko terapija pomaga pri učenju strategij za ohranjanje zbranosti.
Študije opozarjajo, da je prevalenca duševnih motenj pri otrocih in mladostnikih med 16 in 18 %6. Zlorabljeni otroci, ki so žrtve nasilja, pogosto trpijo za posttravmatsko stresno motnjo11. Dologoročno se lahko pojavijo tudi anksiozne motnje12, motnje hranjenja13 in težave z zlorabo zasvoljivih snovi14. Vse naštete duševne motnje je mogoče zdraviti s psihoterapijo.
Koristi in učinkovitost psihoterapije otrok
Psihoterapija je pri otrocih učinkovita na več načinov. Najpomembnejša stvar, ki jo psihoterapija naredi za otroke, je, da jim pomaga razviti zdravo samospoštovanje in samozavest. Po ugotovitvah priznane študije7, pomaga terapija ponovno zgraditi nevronske mreže v možganih. Avtorja navajata:
“Vse psihoterapevtske tehnike in postopki sprožijo oziroma aktivirajo vrsto funkcionalnih sprememb, ki podpirajo nevronsko integracijo, regeneracijo in novo učenje. Temeljni pogoji, ustvarjeni med psihoterapevtskim procesom, povzročijo, da možgani spremenijo svojo strukturo in funkcije, ki so trajne.”
Dokazi druge študije pregleda literature kažejo, da je psihoterapija z otroki enako učinkovita kot psihoterapija z odraslimi3.
Naslednja študija pravi, da psihoterapija pomaga tudi otrokom, ki se znajdejo v situaciji razhoda oziroma ločitve svojih staršev. Avtorji ugotavljajo, da ima terapija na te otroke tako kratkoročni, kot tudi dolgoročni pozitivni vpliv4.
Dober psihoterapevt za otroke in mladostnike
Odličen otroški psihoterapevt je oseba, ki ima rada otroke, hkrati pa dobro razume izzive, s katerimi se soočajo. Z otroki zna biti iskren glede njihovih občutkov, hkrati pa jih zna tudi potolažiti, kadar je to potrebno.
Otroški psihoterapevt je potrpežljiv, prijazen, razumevajoč in po potrebi odločen. Je oseba, ki ceni samostojno razmišljanje, hkrati pa spodbuja sodelovanje med otroki in njihovimi starši oziroma skrbniki.
Dober psihoterapevt za otroke ni na voljo le za velike stvari v življenju - na voljo je tudi za vsako malenkost, ki otroku povzroča stresno izkušnjo. Z otrokom komunicira tako, da ga spodbuja k odkritosti o njegovih občutkih in izkušnjah.
Kje in kako ga poiskati?
Za vas smo pripravili sezname priznanih psihoterapevtov, ki bodo vašemu otroku ali najstniku ponudili strokovno pomoč in mu pomagali pri nadaljnjem razvoju:
V kolikor ne živite v katerem izmed naštetih mest, lahko dobre otroške terapevte najdete tudi v drugih krajih po Sloveniji.
Getty images
Pogosta vprašanja
Večina otroških psihologov se strinja, da ni najnižje starosti za psihoterapijo. Razlog za to je, da se zmožnost sodelovanja v terapiji in koristi od nje zelo razlikuje od otroka do otroka, prav tako pa tudi njihova sposobnost razumevanja dogajanja na terapevtskem srečanju.
Prav tako je potrebno vedeti, da se psihoterapija prilagaja starosti otroka. Terapija z igro je na primer primerna za otroke med 3 in 8 leti15, med tem kot je terapija z risanjem primerna za nekoliko starejše otroke16.
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj