Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 5 Januar 2023 |
Posodobljeno: 9 Januar 2023
Kaj je socialna anksioznost?
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kazalo vsebine članka
Kaj je socialna anksioznost (socialna fobija)
Socialna anksioznost (znana tudi kot socialna fobija) je vrsta anksiozne motnje, za katero je značilen strah ali nelagodje v družabnih situacijah, zlasti tistih, ki vključujejo stike z neznanci. Osebe s to motnjo obremenjuje tudi možnost, da jih bodo drugi presojali ali ocenjevali.
Priporočamo: Kaj so anksiozne motnje?
Po podatkih novejše študije, je razširjenost socialne anksioznosti med 5 % in 10 % posamezniki v celotni populaciji. Običajno se začne v zgodnji odrasli dobi in je običajno trajna, če ni učinkovito zdravljena1.
Približno 18 % populacije je mnenja, da nima socialne anksioznosti, čeprav vseeno izpolnjuje njen prag diagnoze2.
Motnja se lahko pojavi pri obeh spolih, njena resnost pa je odvisna od starosti posameznika, poklica, stopnje izobrazbe in bivanja v mestu ali na podeželju2.
Za ljudi s socialno anksioznostjo, so ob stiku z drugimi, značilni telesni simptomi, kot so potenje, hitro bitje srca in težave pri govorjenju, lahko pa se tudi povsem izogibajo družabnim situacijam. Gre za duševno motnjo, ki jo je mogoče zdraviti, in sicer s psihoterapijo, zdravili ali kombinacijo obojega.
Znaki in simptomi za socialno anksioznost
Pomembno je poudariti, da socialne anksiozne motnje ne smemo zamenjevati s plahostjo ali introvertiranostjo, temveč je to duševno stanje, ki lahko povzroči veliko stisko in ovira vsakdanje življenje posameznika. Pogoste družbene situacije, ki jih osebe s to motnjo težko prenesejo, vključujejo:
Osebe s to motnjo prepoznamo na podlagi čustvenih, vedenjski in telesnih simptomov. Pogosti čustveni in vedenjski znaki socialne anksioznosti so:
Pogosti telesni oziroma fizični simptomi ali znaki, ki lahko spremljajo socialno anksiozno motnjo, so naslednji:
Vzroki za razvoj socialne anksioznosti
Vzrok socialne anksioznosti naj bi bila kombinacija genetskih, okoljskih in razvojnih dejavnikov.
Genetski dejavniki lahko igrajo pomembno vlogo pri razvoju socialne anksiozne motnje. Študija je dokazala, da je za razvoj motnje pri otrocih, prispevek genetskih dejavnikov približno 2-krat večji kot pri odraslih5.
Druga raziskava je pokazala, da imajo ženske v primerjavi z moškimi večjo verjetnost za razvoj socialne anksioznosti, ki izvira iz večje subjektivne stiske6.
Tveganje za razvoj socialne anksiozne motnje lahko povečajo tudi okoljski dejavniki, na primer ustrahovanje ali kritika.
Na razvoj bolezni lahko vplivajo tudi razvojni dejavniki, kot so negativne družbene izkušnje ali pridružene razvojne ali osebnostne motnje. Socialna anksioznost se pogosto pojavlja skupaj z naslednjimi motnjami duševnega ali razvojnega stanja (v oklepajih je stopnja verjetne pridruženosti – soobolevnosti):
Dolgotrajne negativne posledice motnje
Če se socialna anksiozna motnja ne zdravi, lahko resno vpliva na človekovo življenje in vsakodnevno delovanje.
V eni študiji namreč več kot 90 % oseb s to motnjo poroča o psihosocialnih motnjah, ki zajemajo povečano tveganje za opustitev šolanja, zmanjšano produktivnost na delovnem mestu, slabši socialno-ekonomski status in zmanjšano splošmp kakovost življenja. V isti študiji več kot tretjina analiziranih poroča o hudih posledicah5.
Med druge posledice, ki jih lahko zanemarjanje anksiozne motnje prinese, štejemo:
Zdravljenje in socialna anksioznost
Strokovnjaki za duševno zdravje iz priznane Univerze v Nemčiji, navajajo, da lahko socialno anksiozno motnjo zdravimo s psihoterapijo, farmakoterapijo(zdravili) ali kombinacijo obeh metod5.
Psihoterapija
Psihoterapija ali pogovorna terapija je pogosto in učinkovito zdravljenje socialne anksiozne motnje.
Na terapiji pod vodstvom psihoterapevta obravnavamo lastne misli, občutke in vedenje, ki povzročajo tesnobo. Izvaja se lahko individualno, s partnerjem, družinsko ali prek ospleta.
V eni študiji so se simptomi anksiozne motnje občutno zmanjšali po 16 tednih psihoterapije, oziroma kognitivno vedenjske terapije, ki sodi v podkategorijo8. V drugi študiji so poročali o izboljšanju stanja tudi po pretečenih 24 mesecih po zadnjem opravljenem psihoterapevtskem srečanju9.
Psihoterapija nam lahko pomaga razviti strategije obvladovanja in tehnike za spopadanje s tesnobo v družabnih situacijah.
Če imate simptome socialne anksiozne motnje, je pomembno, da poiščete pomoč pri dobrem psihoterapevtu, ki je usposobljen za zdravljenje anksioznih motenj. Za vas smo pripravili seznam preverjenih, zaupanja vrednih in izkušenih psihoterapevtov, ki so na voljo v različnih mestih po Sloveniji:
V kolikor ne živite v katerem izmed naštetih mest ali si želite psihoterapevta obiskovati bolj oddaljeno, lahko ponudbo terapevtov preverite v drugih 80+ krajih po Sloveniji.
Naša ekipa izkušenih terapevtov vam je na voljo za podporo na poti do boljšega duševnega zdravja in dobrega počutja.
Na nas se obrnite še danes in izvedite več o naših psihoterapevtskih storitvah ter o tem, kako vam lahko pomagamo izboljšati vaš nastop pred drugimi ljudmi in vas naučimo kako se spopadati z negativnimi mislimi, kadar pride do družabnih dogodkov.
Zdravila in socialna anksioznost
Antidepresivi, kot so selektivni zaviralci ponovnega privzema serotonina (SSRI) in zaviralci ponovnega privzema serotonina in noradrenalina (SNRI), lahko pomagajo pri zmanjševanju simptomov socialne anksiozne motnje.
Pogosto se uporabljajo tudi beta blokatorji, ki jih običajno uporabljajo za zdravljenje bolezni srca, se lahko uporabljajo tudi za pomoč pri obvladovanju fizičnih simptomov tesnobe, kot sta hitro bitje srca in tresenje.
Pred uporabo ali uživanjem zdravil se posvetujte s svojim zdravnikom ali farmacevtom.
Socialna fobija in zdravljenje z alternativnimi metodami
Zdravljenju socialne anskioznosti oziroma fobije lahko pristopimo tudi s samopomočjo in alternativnimi tehnikamiki so lahko:
Vse bolj se strokovnjaki za duševno zdravje nagibajo ku uporabi tehnike čuječnosti, ki tudi dokazano10,11 zmanjšuje simptome socialne anksioznosti.
Čuječnost je praksa, ki vključuje usmerjanje pozornosti na sedanji trenutek in sprejemanje brez obsojanja. Z njo lahko izboljšamo razpoloženje in telesno zdravje ter obvladujemo stres, tesnobo in depresijo.
Predlagano: Kaj je čuječnost?
Pomembno je opozoriti, da se tehnike, ki temeljijo na čuječnosti, ne smejo uporabljati kot nadomestilo za zdravljenje s psihoterapijo ali z zdravili.
Diagnoza socialne anksioznosti
Diagnostična merila Diagnostičnega in statističnega priročnika duševnih motenj (DSM-V) za socialno anksioznost vključujejo naslednje značilnosti3:
Pogosta vprašanja
Če imate težave s socialno anksioznostjo, vedite, da niste sami. V primeru, da vam družbene situacije povzročajo visoko stopnjo tesnobe in strahu, se je o tem pomembno pogovoriti najprej z bližnjimi – bodisi s prijateljem, partnerjem ali družinskim članom.
V primeru, da vam njihova podpora ni ustrezala ali pa je sploh niste dobili, se lahko o težavah povsem diskretno pogovorite s katerim izmed naših psihoterapevtov. Ti vam lahko pomagajo najti načine za obvladovanje in zdravljenje motnje ter doseganje večjega osebnega zadovoljstva.
Antidepresivi, ki se pogosto uporabljajo za zdravljenje socialne anksiozne motnje, imajo lahko neželene učinke.
Najpogostejši neželeni učinki so blagi in lahko vključujejo slabost, suha usta, zaprtje, drisko, vrtoglavico, zaspanost, nespečnost, spolne neželene učinke, glavobol, potenje in zamegljen vid.
Ti neželeni učinki so običajno začasni in se sčasoma izboljšajo, ko se telo prilagodi na zdravilo.
Manj pogosti, vendar resnejši neželeni učinki antidepresivnih zdravil so lahko manija ali hipomanija, samomorilne misli in serotoninski sindrom.
Tudi blokatorji beta, ki se lahko uporabljajo za zdravljenje socialne anksiozne motnje, imajo lahko neželene učinke. Pogosti neželeni učinki blokatorjev beta so utrujenost, vrtoglavica, šibkost, slabost, suha usta, zaprtje in driska.
Pomembno je, da o vseh resnih neželenih učinkih takoj obvestite svojega zdravnika ali psihiatra.
Če kot skrbnik opazujete, kako se vaša bližnja oseba spopada s socialno anksioznostjo, je to lahko čustveno izčrpavajoče in srce parajoče.
Morda se počutite nemočni in ne veste, kako bi ga najbolje podprli in ji pomagali. Pomembno se je zavedati, da je socialna anksiozna motnja ozdravljiva in da lahko z nekaterimi ukrepi pomagate svojim bližnjim pri obvladovanju te motnje. Za vas smo psihoterapevti pripravili nekaj preprostih korakov, ki jih lahko naredite sami:
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj