Naši članki na portalu Psihoterapija Spoznaj so podprti z visokokakovostnimi viri in recenziranimi znastvenimi študijami. Preberite več o našem uredniškem postopku in o tem, kako zagotavljamo natančnost, zanesljivost in transparentnost naših vsebin.
Objavljeno: 4 Januar 2023 |
Posodobljeno: 30 Januar 2023
Kaj je stres?
Avtor: Ana Kastelic, BA. pth.
Kazalo vsebine članka
Kaj je stres
Stres je stanje duševne in telesne napetosti ali pritiska, ki ga povzročajo notranji ali zunanji dražljaji. Je normalen in zdrav odziv na situacije, na katere ne moremo vplivati.
Ko doživljamo stres, naše telo v krvni obtok sprošča hormone, kot sta adrenalin in kortizol. Hormoni nam pomagajo, da se odzovemo na grožnjo tako, da povečajo pretok krvi v mišice, povečajo srčni utrip in krvni tlak ter nas naredijo bolj budne.
Te spremembe so lahko koristne v nujnih primerih, vendar so škodljive, če se dogajajo ves čas – zato lahko dolgotrajen stres povzroči resne zdravstvene težave, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, debelost in depresija.
Simptomi in telesni znaki stresa
Simptomi stresa so različni, vendar so vsi povezani z istim vzrokom – občutkom preobremenjenosti.
Stres lahko doživljate na različne načine, odziv vašega telesa pa se lahko razlikuje od odzivov drugih ljudi, saj imamo vsi edinstvene življenjske okoliščine in izkušnje. Nekateri pogosti telesni znaki so:
Stres lahko povzroči čustvene in duševne simptome, kot so:
Kronični stres lahko vodi tudi v slabe navade, kot so:
Vrste stresa
Obstaja veliko različnih vrst stresa, ki imajo vsak svoj vpliv na telo. Najpogostejše oblike stresa so:
Akutni stres
Akutni stres, kjer gre za kratkotrajen odziv na večji življenjski dogodek. Povzroči takojšen porast ravni kortizola, vendar se ta hitro vrne v normalno stanje. To vrsto stresa lahko povzroči vse od selitve v novo hišo do izgube službe.
Kronični ali dolgotrajen stres
Kronični stres je stres, ki ga občutimo, kadar smo nenehno zaskrbljeni ali kadar se počutimo preobremenjeni z življenjem.
S kroničnim stresom se je težko spopasti, saj je pogosto neviden in ga je težko nadzorovati. Kronični stres pogosto povzroči nekaj v vašem življenju, na kar nimate velikega vpliva, na primer služba ali družinske razmere. Kronični stres pa lahko povzročijo tudi vaše lastne misli, na primer skrb zaradi finančnega stanja vas in vaše družine.
Nekateri ljudje doživljajo kronični stres tudi zato, ker imajo težave s spanjem ali pravilno prehrano, kar lahko vodi do zdravstvenih težav, kot so debelost, sladkorna bolezen in bolezni srca.
Kronični stres lahko vpliva tudi na vaše duševno zdravje, saj se počutite preobremenjeni in se ne morete spoprijeti s stvarmi, ki so se prej zdele obvladljive.
Stres zaradi pričakovanja
Stres zaradi pričakovanja, ki ga doživljate, ko veste, da se lahko zgodi nekaj slabega, in vas skrbi, da se bo to zgodilo, še preden se to dejansko zgodi. Ta vrsta stresa lahko povzroči tesnobo in depresijo, če se ne zdravi.
Pozitivni stres (eustres)
Pozitivni stres ali eustres je vrsta stresa, ki je lahko koristen za vaše telo in delovanje možganov. To je vrsta stresa, ki ga povzročajo stvari, kot sta vadba, tekmovanje, poroka, selitev v novo mesto ali državo, rojstvo otroka ali pomemben razgovor za službo. Ta vrsta stresa vas bo vzpodbudila in vam omogočila, da opravite pomemben življenski dogodek.
Stres na delovnem mestu
Stres na delovnem mestu je občutek preobremenjenosti in nezmožnosti obvladovanja zahtev na delovnem mestu. To lahko povzročijo številni dejavniki, med drugim:
Rezultati raziskave v Sloveniji, ki je bila izvedena na zdravstvenih delavcih, je pokazala, da so zaposleni vsakodnevno izpostavljeni stresnim situacijam, ki najpogosteje vključujejo7:
V isti študiji so ugotovili, da ženskam v zdravstvu povzročajo večji stres naslednji dejavniki7:
Posledice stresa
Vpliv stresa se razlikuje od posameznika do posameznika. Stres ima lahko na nekatere ljudi pozitivne učinke, na druge pa ima običajno negativne učinke. Odvisno je od tega, kako se na stres odzovete in kako ga obvladate.
Ko ste pod stresom, vaše telo sprošča kortizol, ki je hormon, ki vam pomaga obvladovati težke situacije. To je naraven odziv in se običajno uravnovesi, ko stresna situacija mine.
Kadar pa vaše telo nenehno sprošča kortizol – na primer, ko se soočate z dolgotrajnimi finančnimi težavami ali težavami v partnerskem razmerju, lahko vaše telo postane preobremenjeno in začne trpeti zaradi telesnih bolezni, kot so razjede in bolezni srca.
Nekatere študije so pokazale, da ima stres številne učinke na človeški živčni sistem, kar lahko vodi do strukturnih sprememb v različnih delih možganov. Kronični stres lahko povzroči atrofijo možganske mase in zmanjša njeno težo6.
Poleg telesnih težav lahko kronični stres pri nekaterih ljudeh povzroči tesnobo in depresijo, kar lahko privede do zlorabe drog ali drugega nezdravega vedenja, kot je prenajedanje ali kajenje.
Ovladovanje stresa
Vsi smo že bili v takšni situaciji - ste pod stresom in ne morete ugotoviti zakaj. Preobremenjeni ste z delom, vaš poštni predal je prepoln, seznam opravil pa neskončen.
Stres doživlja vsak človek, ne glede na to, kaj počne. Je normalen odziv na nenormalne razmere. Vendar obstajajo načini, kako ga obvladati, da se boste lahko vrnili k svojemu življenju in ponovno uživali.
Samoobvladovanje stresa
Prvi korak k obvladovanju stresa je, da si priznate, da imate težavo, saj boste le tako lahko ugotovili prave vzroke. Pri tem se lahko vprašate:
Ko ugotovite vzrok stresa, poskusite najti načine za njegovo zmanjšanje.
Odličen način za spopadanje s stresom je, da poskrbite zase, tako da se dobro prehranjujete, redno telovadite in vsako noč dovolj spite. Če se vam te stvari trenutno ne zdijo mogoče, poskusite uvesti majhne spremembe v vsakodnevno rutino, kot je pitje več vode čez dan ali sprehod pred ali po kosilu.
Posežete lahko tudi po nekaterih alternativnih pristopih za zmanjševanje stresa, kot so: akupunktura, aromaterapija, masaža, jogo in čuječnost (o tem več v naslednjem poglavju).
Pomembno je, da ste pri samopremagovanju stresa iskreni do sebe in da razmislite ali je morda čas, da poiščete strokovno pomoč. Če se stvari ne izboljšajo, potem ne oklevajte in poiščite podporo pri drugih – družinskih članih, prijateljih ali pri partnerju. V kolikor nimate nikogar, ki bi vam lahko prisluhnil in vam pomagal, se lahko po pomoč zatečete k psihoterapevtu.
Obvladovanje stresa s čuječnostjo
Psihoterapija
Psihoterapija je odlična možnost za tiste, ki se želijo spopasti s stresom. Z njo lahko odkrijete temeljni vzrok stresa in nato oblikujete strategije za obvladovanje stresa v prihodnosti.
Dober psihoterapevt vas lahko vodi, da stopite v stik s svojimi čustvi in jih predelate v varnem prostoru. To je še posebej pomembno, ko preživljate stresno obdobje, saj vam pomaga razumeti, od kod izvirajo ta čustva in kako jih preseči.
V kolikor bi se o vaših izvorih stresa in možnih pridruženih duševnih motnjah želeli pogovoriti s psihoterapevtom, smo za vas pripravili seznam preverjenih:
V kolikor ne živite v katerem izmed naštetih mest ali si želite psihoterapevta obiskovati bolj oddaljeno, lahko ponudbo terapevtov preverite v drugih 80+ krajih po Sloveniji.
Zdravila proti stresu
Čeprav so simptomi stresa pogosto zelo resnični, za njegovo zdravljenje ni zdravil, ki bi jih lahko predpisali. Nekatere simptome, povezane s stresom, je mogoče zdraviti z zdravili, a raziskave ne kažejo večjih pozitivnih učinkov. To so na primer zdravila za spanje, antidepresivi in zdravila, ki pomagajo pri tesnobi.
Pred uporabo ali uživanjem zdravil se prej posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Deli objavo z nekom, ki jo potrebuje
Psihoterapevti svetujemo
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Izboljšajte razmerje z
branjem naslednjih objav
Potrebujete psihoterapevta?
Predelajte svoje travme in stiske ter poskrbite za svoje duševno zdravje s psihoterapijo
Duševno zdravje in
razvoj otrok
Motnje prehranjevanja
in motnje spanja
Motnje hranjenja
Motnje spanja
Razvojne motnje
Vse pravice pridržane © 2023 Psihoterapija Spoznaj